Nutrie

27.3.2016 od Hanka

Teplá zima nutriím prospívá. Pocházejí prý z jižní Ameriky, spíš ze subtropické oblasti, takže s tuhou zimou by měly potíže. Ale ve městě se vždycky nechají najít teplejší místa.
Občas jsou nutrie k vidění i na území Prahy. Mnozí je milují, a chodí je často krmit. Zejména pro rodiny s dětmi to je zajímavá atrakce, házet jim do vody mrkvičku a dětské piškoty.

Když potom někdy na obvyklém místě nutrie nejsou, děti jsou z toho smutné. Naopak jiní lidé považují nutrie za invazní živočichy, kteří poškozují hráze a vůbec je s nimi všechno špatně.
Aby to začalo být na řekách zajímavější, začínají se u nás množit i další druhy pracovitých vodohospodářů. Blíží se ku Praze od Berounky. Kdo to je? No přece bobr.
Na fotografii je vidět bobří práce u Berounky za Karlštejnem.
/Okousáno od bobra.
Bobrům chutná ledacos, a hlavně vrby. Vrbové větvičky. Nedokáže za nimi lézt po stromě nahoru, tak si je kácí. To má výhodu, že když strom spadne do vody, větvičky zůstanou pod vodou připravené jako potrava i v zimě, kdy je všude zamrzlo. Ovšem bobři kácí i takové stromy, které jim nechutnají a které nežerou. Proč to dělají? No protože když si vykácejí blízko řeky třeba jehličnany, pod kterými je stín, tak se lokalita prosvětlí a mohou se na tom místě uchytit semínka jejich oblíbených vrb.
My včelaři taky milujeme vrby, proto bobrům fandíme a jejich úsilí o rozšiřování různých druhů vrb hodnotíme kladně.


V přírodě už létají na květy drobné čmeláčí dělnice.
Pramen Světlička v oboře Hvězda zásobuje chladnou vodou dva rybníčky.
V krajině rozkvetly zplanělé slivoně.
Na jívách začaly rozkvétat jehnědy (kočičky)

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist