Rostliny Seznam

Jitrocel prostřední Plantago media

od Hanka

čeleď: Jitrocelovité - Plantaginaceae

Jitrocel prostřední je vytrvalá bylina. Roste na půdách s vyšším obsahem živin. Bohaté porosty tvoří často v trávnících a sadech v obcích, snáší poměrně dobře sešlap a znečištění půdy. Listy má v přízemní růžici, listy mohou být přitisklé k zemi nebo vystoupavé. Kvete od června do září. Z přízemní listové růžice vyrůstají postupně pevné stvoly, které mají na vrcholu klas s mnoha drobnými kvítky, které mají nápadně dlouhé tyčinky s prašníky. Včely a čmeláci sbírají na jitrocelu prostředním zejména pyl.

Číst více

Locika kompasová Lactuca serriola

od Hanka

čeleď: Hvězdnicovité - Asteraceae

Locika kompasová u nás roste jako jednoletá nebo dvouletá (ozimá) bylina, může vyrůst až 180 cm vysoká. Vyskytuje se velmi hojně na živinami bohatých substrátech, na navážkách zemin a v další ruderální vegetaci. Obsazuje téměř všechny nezarostlé plochy, kde v předchozích letech probíhaly nějaké zemní práce a následně zůstaly lokality bez údržby.
Na nenápadné květní úbory lociky kompasové často létají drobné samotářské včely ploskočelky.

Číst více

Meduňka lékařská Melissa officinalis

od Hanka

čeleď: Hluchavkovité - Lamiaceae

Meduňka lékařská je vytrvalá bylina. Je původní ve Středozemí a Přední Asii. Na jihu dává přednost mírně přistíněným stanovištím a následkem oteplování začíná i u nás zplaňovat zejména na zastíněných místech. Je často pěstovaná jako léčivka.
O meduňce se často píše jako o včelařské rostlině. Podle mých pozorování ale včely dávají přednost jiným nektarodárným rostlinám, jestliže si mohou vybrat. Jen občas zaletí na květy meduňky některý čmelák.

Číst více

Pupalka rudokališní Oenothera glazioviana

od Hanka

čeleď: Pupalkovité - Onagraceae

Pupalka rudokališní je dvouletá bylina. U nás je často pěstovaná jako okrasná rostlina, snadno zplaňuje do okolí. Její veliké květy se otevírají až večer po západu slunce a následující ráno odkvétají. Večer i ráno navštěvují květy pupalky včely medonosné i další druhy včel samotářek. Zvláštností je pyl, který se na hmyz zachytává v celých dlouhých vláknech.

Číst více

Kokotice povázka Cuscuta epithymum

od Hanka

čeleď: Svlačcovité - Convolvulaceae

Kokotice povázka je jednoletá bylina, která cizopasí na různých bylinných hostitelích. Je to v České republice původní druh. Nejčastěji roste na výslunných suchých travnatých nebo křovinatých stráních. Roste jako nezelená, parazitická liána. Kokotice se omotá kolem jiné rostliny, naruší její pletivo a zapustí haustoria do těla této hostitelské rostliny. Tím získává organické látky a vodu.

Číst více

Lupina bílá Lupinus albus

od Hanka

čeleď: Bobovité - Fabaceae

Lupina bílá je jednoletá bylina. Je to stará kulturní plodina, pěstovaná na Předním východě, v Řecku a Egyptě před nejméně 4000 lety. Původní typy lupiny obsahují jedovaté alkaloidy, ty se musely před vařením odstraňovat dlouhým máčením. Nově vyšlechtěné odrůdy lupiny jsou tzv. sladké, jedovaté látky už nevytvářejí, plody jsou vhodné pro výživu lidí a zvířat. Lupina bílá se nyní objevuje jako nová plodina i na českých polích. Daří se jí v teplých lokalitách, může růst i na vápenatých půdách.
Lupina bílá je významná včelařská rostlina, včely v jejích květech sbírají nektar a tmavooranžový pyl.

Číst více

Černýš hřebenitý Melampyrum cristatum

od Hanka

čeleď: Zárazovité - Orobanchaceae (dříve krtičníkovité - Scrophulariaceae)

Černýš hřebenitý je jednoletá poloparazitická bylina, rozmnožuje se semeny. Roste na teplých a suchých křovinatých stráních, často v šípákových doubravách. Je to vzácnější druh, vyskytuje se jen v malých populacích. Spektrum hostitelů je široké a zahrnuje především nejrůznější dřeviny. Dává přednost zásaditým půdám.

Číst více

Kručinka barvířská Genista tinctoria

od Hanka

čeleď: Bobovité - Fabaceae

Kručinka barvířská je planě rostoucí nízký keřík. Roste na suchých loukách a pastvinách, na skalnatých místech, ve světlých doubravách.
Celá rostlina obsahuje jedovaté alkaloidy. Otravy mohou vznikat hlavně u ovcí a krav, pokud by se části kručinky dostaly do sena. Včely samotářky květy kručinky vyhledávají, pylem a nektarem z kručinek zásobují svoje larvičky v hnízdečkách bez problémů.

Číst více

Čilimník černající (čilimníkovec černající) Cytisus nigricans (Lembotropis nigricans)

od Hanka

čeleď: Bobovité - Fabaceae

Čilimník černající je nízký keřík, rozvětvuje se krátce nad zemí. Větve má vystoupavé až vzpřímené, ty mají na koncích hrozny květů. Začíná kvést už v polovině května a kvete dlouhou dobu, protože na vrcholech mu dorůstají další a další poupata. Roste hlavně na skalnatých svazích a na skalních výchozech, na chudých půdách na okrajích lesů a podél lesních cest.
Květy vyhledávají čmeláci.

Číst více

Bolševník velkolepý (obrovský) Heracleum mantegazzianum

od Hanka

čeleď: Miříkovité - Apiaceae

Bolševník velkolepý je nepřehlednutelná mohutná bylina, na vlhkých a úrodných půdách může vyrůst až do výšky 5 metrů. Je největší ze všech druhů evropských bylin. Květenství na vrcholu lodyhy mívá průměr až půl metru. Původně rostl jako součást vysokobylinné vegetace pod hranicí lesa mezi nadmořskými výškami 1500 a 1850 m v oblasti Západního Kavkazu, kde osídloval rovněž lesní lemy a paseky. V Evropě začal být jako velmi dekorativní rostlina používán pro parkové úpravy během 19. století. Nekontrolovatelně se začal šířit až po roce 1943 hlavně podél vodních toků.
U nás je to nyní nebezpečný invazní druh.

Číst více