Teď se ukázalo, kdo mi v předjaří vykousal pupeny vinné révy.

28.6.2023 od Hanka

Byly to housenky píďalek, druhu různorožec trnkový (Peribatodes rhomboidaria). Nyní nacházím v okolí keřů révy dospělce. Jsou to krásní, docela velcí motýli (rozpětí křídel je skoro 4 cm). Jejich samečkové mají nádherná tykadla s hřebínky. A přitom mne jejich housenky tak naštvaly. Ony by se mohly vyvíjet na mnoha různých dřevinách, na trnkách, na ptačím zobu i na celé řadě dalších keřů, mohly by se vyvíjet i na bylinách. Ale ony se rozhodly jinak. Vyžraly mi na zahrádce pupeny révy.

Zbarvení dospělců je trochu proměnlivé. V literatuře bývají zobrazování tmavší kusy. U mne na zahrádce se ale objevili světlejší jedinci.
/Různorožec trnkový, dospělý sameček, světlá forma.
A co jsem se o nich dočetla: Housenky přezimují na kmíncích révy, v puklinách kůry. Jarní aktivita housenek začíná hned s rašením révy. Housenky vykusují vnitřní části pupenů révy jenom v noci, a obalové šupuny pupenů při tom nechávají nepoškozené. Proto jejich působení uniká pozornosti lidí.
/Různorožec trnkový, sameček, tmavší forma.
Na mojí dejvické zahrádce pěstujeme révu už víc než 30 roků. Vyžrané pupeny jsme ale měli letos poprvé. Naštěstí byly keře révy ostříhané jen málo, takže i když housenky vyžraly většinu pupenů, několik pupenů zůstalo nepoškozených a na těch úroda hroznů bude.

Rozkvetly jírovce.
V přírodě už létají na květy drobné čmeláčí dělnice.
Pramen Světlička v oboře Hvězda zásobuje chladnou vodou dva rybníčky.
V krajině rozkvetly zplanělé slivoně.

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist