29.9.2023 od Hanka
S postupujícím příchodem podzimu mají včely menší výběr, co se týká počtu druhů kvetoucích rostlin. Ve městech se ale pořád najde květů dostatek. Na záhonech teď kvetou různé podzimní astřičky, občas znovu nakvétají i letní byliny.
A co se dřevin týká, kvete břečťan a také opletka čínská a opletka baldšuánská. Tyhle pnoucí dřeviny jsou užitečné kolem budov ve městech, ale stávají se pohromou, pokud proniknou do přírody.
Včely mají teď před zimou v úlech dostatek cukrových zásob, jaké jim dodali jejich včelaři. Jenže samotný cukr by nestačil. Včely potřebují pro svojí výživu také pyl jako zdroj bílkovin. A květní nektar obsahuje i celou řadu důležitých stopových prvků.

V parcích se lze setkávat s různými kultivary astřiček.
Opletka čínská se včelou.

Kde je hodně dělnic včel medonosných, tam se zakrátko objeví i
květolib včelí (
Philanthus triangulum). Samičky květolibů totiž na květech číhají na dělnice včel medonosných. Ulovené a ochromené včelí dělnice pak samičky květolibů odnášejí do svých hnízdeček jako potravu pro larvy.

Květolib včelí na řebříčku.
Na rozkvetlém břečťanu se ukázala i
babočka admirál.

Babočky admirál během podzimu odlétají na jih, u nás by nedokázaly přezimovat. Během takového dlouhého letu je pro ně samozřejmě důležité se občas dobře nasát nektaru.
Pro včely je břečťan i vydatným zdrojem pylu.

Na květech břečťanu jsou hojné také
vosy.

Na listu břečťanu byl i pavouk s ulovenou mouchou.
Na podzim opakovaně vykvetly i některé byliny.
Hrachor širokolistý.

Proniknout sosákem až k hluboko uloženému nektaru dá včelám dost práce, na takové veliké a pevné květy nejsou úplně dobře vybavené.