Je sucho.

15.5.2025 od Hanka

Za sucha tvoří rostliny málo nektaru pro hmyz a i to málo ve květech se snadno přístupným nektarem zasychá. Příroda si s tím umí poradit. Na plochách zdravých přírodních památek rostou také byliny, které mají nektar uložený ve květech hluboko. Blanokřídlý hmyz normálně vyhledává lehce přístupný nektar a rostlin se složitými květy si nevšímá. Ale když nastane nouze, tak najednou blanokřídlí vědí, kde hledat potravu.

Na horní fotografii je porost kakostu krvavého. Ten je zvyklý růst na suchých stepních svazích. Letos to s ním ale vypadá, že sucho už je moc i na něj. Na některých lokalitách má letos se suchem potíže. Tady v PP Duchoňská úspěšně kvete v boku skály na místě, které je odpoledne zastíněné. Ani tady ale nektar ve květech nemá.

Nahoře na svahu jsou porosty bíle kvetoucí silenky nící. A ta se umí vypořádat se suchem.
/Silenka nící, porost v PP Duchoňská.
Květ silenky nící se začíná otevírat před večerem. Na počátku rozkvetení má krátké nitky tyčinek a krátkou čnělku. Ty se budou v noci prodlužovat a dozrávat. A na opylení lákat noční motýly s dlouhým sosákem, kterým dosáhnou k hluboko uloženému květnímu nektaru.
/Silenka nící, květ se otevírá před večerem.
Lodyha s květy silenky nící ráno.
/Silenka nící, květenství.
Během dne se korunní lístky stáčejí, aby zbytečně nevypařovaly nedostatkovou vodu. Hluboko na dně mezi srostlými kališními lístky je ale pořád dostatek nektaru. Tady se právě nasál bělásek.
/Silenka nicí s běláskem.

Dlouhý sosák má také samotářská včela pelonoska hluchavková (Anthophora plumipes). Oranžový pyl si nasbírala na květech jiných druhů rostlin, na silence se natahuje sosákem pro energeticky výživný nektar.
/Silenka nící, z květu saje nektar pelonoska hluchavková.
Pelonoska hluchavková na odletu.
/Pelonoska hluchavková za letu před květem silenky nící.
Pelonosky hluchavkové jsou letos v Praze velmi hojné a snad všudypřítomné, umějí se přizpůsobit mnoha výkyvům počasí. Mnoho jiných druhů hmyzu má ale letos potíže, některé dříve běžné druhy skoro vymizely.

Dost často jsou k vidění různí motýli.
/Silenka nící s modráskem.
Okáč poháňkový.
/Okáč poháňkový v květnu 2025.
U lesní cesty se na chvilku posadila babočka síťkovaná.
/Babočka síťkovaná u lesní cesty.

Západní svah PP Duchoňská začíná zdobit kavyl Ivanův.
/Kavyl Ivanův.
V sousedství kavylů každý rok potkávám hezky barevného brouka krytohlava. Pravděpodobně je to druh Cryptocephalus bipunctatus.
/Brouk krytohlav - květen 2025.
Brouků krytohlavů z čeledi mandelinkovití je velký počet druhů. Některým sucho nevadí, živí se totiž požíráním celých okvětních lístků. Tady je brouk krytohlav na devaterníku.
/Brouk krytohlav na devaterníku.
A jiný podobný druh byl ve velkém počtu na květech kakostů krvavých. Tihle dva už mají okvětní lístky kakostů téměř spasené.
/Brouci krytohlavové na kakostu.
Vyfotografovat se nechal také brouk kuloštítník temný (Anaglyptus mysticus) z čeledi tesaříkovití.
/Kuloštítník temný, květen 2025.

A jaké tu vlastně máme noční motýly, kteří by hojné rostliny silenky opylovali v noci? Těžko říct, oni se noční druhy motýlů ve dne skrývají a člověk je těžko hledá. Ale povedlo se mi uvidět a nafotografovat můru.
Blýskavka mramorovaná (Phlogophora metriculosa) k nám každé jaro přilétá z jižní Evropy.
/Můra blýskavka - květen 2025.
/Můra blýskavka, foto z boku.

Je sucho.
Ve zdravé přírodě žije mnoho různých druhů hmyzu. Naše příroda už ale není zdravá.
Rozkvetly jírovce.
V přírodě už létají na květy drobné čmeláčí dělnice.

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist