Na pražských loukách letos létá hodně motýlů.

12.7.2025 od Hanka

Na takových loukách, kde včasné jarní posečení omezilo růst všelijakých druhů trávy, nyní vykvétá mnoho bylin. A kolem nich se pohybuje hodně motýlů, podle mých pozorování je letos mnohem víc motýlů než tu bývalo k vidění v předchozích letech. Důležitá je právě ta první seč už koncem dubna nebo na začátku května. Tím se uvolní prostor rostlinám s nektarodárnými květy. Samozřejmě je nutné, aby sečení nebylo těsně u země, alespoň 10 cm výšky porostu je nutné ponechat. V takovém případě byliny snadno obnoví vyrůstání nových květních lodyh.

V létě jsou květy na loukách pro přírodu nenahraditelné. Když koncem června odkvetou lípy, tak potom už nekvete žádná původní česká dřevina, všechen hmyz je pak závislý na květech na loukách. (Naopak koncem dubna a začátkem května nachází hmyz mnoho květů na stromech, kvetou javory, ovocné stromy, hlohy, atd. V termínu kvetení našich běžně rozšířených českých dřevin posečení louky hmyzu nevadí.)

Motýl ohniváček černokřídlý (Lycaena phlaeas) na bolševníku obecném.
/Ohniváček černokřídlý na odletu - 10. 7. 2025 na rozkvetlém bolševníku obecném.

Na včas posečené louce se znovu objevuje mnoho květů. Modré květy má kakost luční, na ten létá mnoho blanokřídlého hmyzu. Pod váhou včel a čmeláků se ale květy kakostů sklánějí dolů - to je obtížná situace pro fotografování. Naopak vysoké a pevné lodyhy, jaké má bolševník obecný (to je naše původní česká bylina), jsou pro fotografování ideální. A navíc právě bolševník obecný má pro hmyz mnoho nektaru i pylu.
Louka v Praze 6 u Vltavy u Sedlce.
/Na včas posečené louce se obnovuje kvetení bylin. Nejvyšší je tu rozkvetlý bolševník obecný.

Překvapil mne tu i nápadně veliký motýl batolec červený (Apatura ilia). Viděla jsem ho totiž v Praze poprvé.
/Batolec červený na keři.
S rozevřenými křídly.
/Motýl batolec červený s rozevřenými křídly.

Na květech bolševníků je teď hojný nápadně červený brouk pestrokrovečník včelový (Trichodes apiarius). Jeho larvy se vyvíjejí jako hnízdní paraziti u různých druhů na povrchu hnízdících včel, nejvíc u včel z čeledi čalounicovití. Samičky pestrokrovečníků kladou svoje vajíčka do okolí včelích hnízd. Vylíhlé larvičky pestrokrovečníků potom aktivně pronikají do včelích plodových komůrek. Tam se živí nejen pylonektarovými zásobami, ale také včelím plodem. Pak broučí larvy vyprazdňují jednu komůrku po druhé, dokud nezničí celé včelí hnízdo.
/Brouk pestrokrovečník včelový.

Čalounice bělonohá (Megachile lagopoda) - sameček. Je to jeden z mnoha hostitelských druhů brouka pestrokrovečníka.
/Čalounice bělonohá - sameček 10. 7. 2025

V Praze je nyní velmi hojná také kutilka mexická (Isodontia mexicana). Už se tu chová jako dobře zdomácnělý druh. Takový je úděl dnešní doby, když lidé hodně cestují a převážejí mnoho nákladů mezi různými kontinenty. V Praze 6 máme nejen krásnou louku u Vltavy, ale také letiště - příčinu mnoha zavlékaných cizích druhů hmyzu. Výsledkem je, že některé konkurenčně zdatné druhy teď žijí na mnoha kontinentech. A naopak mnoho jiných druhů mizí a památky na ně už budou jen v muzejních sbírkách. Nepůvodním druhům hmyzu stačí, pokud se s nákladem dostanou na kterékoliv evropské letiště. Potom už se dokážou rozšiřovat s pomocí vlastních křídel. A jestli je nezahubí česká zima, tak jim v dalším šíření nezabrání už vůbec nic.
/Kutilka mexická už je v Čechách jako doma.

Na pražských loukách letos létá hodně motýlů.
Čmeláčí hnízdečka jsou nyní na vrcholu svého rozvoje.
Samotářské včelky pískorypky a jejich parazité řasníci a další nezvaní otravové ve včelích hnízdečkách.
Je sucho.

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist