Slivoně začaly kvést už v březnu.

7.4.2016 od Hanka

Ve středočeské krajině bývá mnoho nejrůznějších zplanělých slivoní.
Na fotografii je louka pod Špitálkou.
Letos začaly některé z nich kvést už v březnu, ačkoliv bylo chladno.

Mnoho slivoní lidi pěstují na zahrádkách. Někdy roste současně původní podnož i naroubovaná odrůda. Na dalším obrázku jsou do sebe vrostlé větvičky s bílými a s růžovými květy.
/Podnož i naroubovaná odrůda někdy rostou společně.
Jenže v březnu bylo chladno, včely nelétaly. Zahrádkáři z toho jsou vždycky smutní, když jim kvetou stromy a nikde ani včelička, ani čmeláček.
Přitom v naší krajině existuje druh opylovatele, který létá už v březnu, a to i za chladna. Je to pelonoska hluchavková, v březnu jsou k vidění pouze samečci.
/Pelonoska hluchavková - sameček
Tady na louce pod Špitálkou jsou velké porosty hluchavek nachových, i blízko té rozkvetlé slivoně na horním obrázku. A létá na nich mnoho samečků pelonosky hluchavkové. Jenže vletět vedle na slivoň nechtějí a nechtějí.
/Hluchavka je nejoblíbenější rostlina.
Na rozkvétající větvičce slivoně je prázdno, nebzučí tu ani včelička. Kdo ví, zda není problém v samotných slivoních. Za chladna se slivoňovým stromům nedaří, a je možné, že i když kvetou, tak nemají v květech nektar. To se stává i u jiných druhů dřevin, že pokud má strom nějaké potíže, tak netvoří v květech nektar pro hmyz. Za takových okolností žádný hmyzí opylovatel nepomůže. Řešením by mohlo být spíš pěstování takových odrůd, které rozkvétají postupně po delší dobu. Potom je šance, že se některé dny oteplí a hmyzí opylovatelé přiletí.
/Větvička slivoně začíná rozkvétat.
Ale většina slivoní by měla být samosprašných, takže hodně práce s opylováním květů může udělat vítr.
Poznámka: Mezi nejdříve kvetoucí slivoně patří druh Prunus cerasifera - myrobalán.



Rozkvetly jírovce.
V přírodě už létají na květy drobné čmeláčí dělnice.
Pramen Světlička v oboře Hvězda zásobuje chladnou vodou dva rybníčky.
V krajině rozkvetly zplanělé slivoně.

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist