V září pravidelně kvetou rozchodníky velké.
Překvapila mne tu dělnice druhu čmelák zemní, jak sbírá pyl. V letošním roce čmeláčí kolonie dokončily vývoj už před několika týdny (různě podle druhů). Vzhledem k nepříliš tuhé zimě se zjara čmeláčí matky probudily ze zimního spánku docela brzy, a úměrně k tomu také dřív než v jiných letech dokončily výchovu mladé pohlavní generace. Že by se druh čmelák zemní rozhodl mít 2 generace do roka? Je to možné. V umělých chovech, pro zimní opylování ve sklenících, se prodávají silné čmeláčí kolonie už v lednu. Jejich potomstvo by pak mohlo v přírodě stihnout druhou generaci. A nebo je možné, že v chladné rokli Džbánu se některá čmeláčí matka zjara probudila později.
Po deštích dobře roste i čerstvá tráva, a to ovečkám chutná.
Rozrazil klasnatý už má na většině lodyh jenom plody, ale najdou se i rozkvetlé výhony.

Rozrazil klasnatý, kvítky v detailu.

Tady jsem fotografovala jestřábník. Teprve doma na počítači jsem si při prohlížení fotografie všimla, že na kamenu vpravo běhá i nějaká kutilka.
Na některých plochách se pohybovalo mnoho droboučkých samečků různých druhů ploskočelek. Létali nízko nad zemí, zřejmě je nejvíc zajímalo, kde by se mohly začít líhnout samičky. Občas se chodili nakrmit i do různých květů. Tady jsou v květech jestřábníku.

V rodu jestřábník existuje velké množství druhů. Většinou se množí apomikticky, to znamená, že
tvoří semena bez opylení. Často mají květy jen funkčně samičí, které by byly schopné opylení, kdyby byl k dispozici vhodný pyl - o ten ale bývá nouze. Všimněte si, jak z fotografovaného květu nápadně vyčnívají čnělky s bliznovými rameny, ale tyčinky s pylovými prašníky nikde vidět nejsou.
Nejvíc drobných ploskočelek létalo kolem keříků vřesu.

Vřes roste na suchých a živinami chudých místech, na silikátových horninách.
Drobné kvítky vřesu.
Mochna stříbrná, která zdobí zdejší skály vždy zjara, se rozhodla zopakovat si kvetení i v září.
Pcháč bělohlavý, poslední kvetoucí rostlina.

Poupě.
Velký květ pcháče bělohlavého se čmelákem rolním. Při podrobném prohlížení čmeláka je vidět, že už je to stařík, má olámané konce křídel.
V přírodě je teď mnohem víc plodů než květů. Semena škardy.

Zaostřeno na jednotlivé semeno.
A pozor, začínají zrát jedovaté plody brslenu.

Plody na keříku brslenu.
Fotografie jsou z návštěvy v Divoké Šárce 4. 9. 2017.