Aktuality Seznam

9.11.2016

Opadavé jehličnany v Praze

od Hanka

Na horním obrázku jsou vedle sebe TISOVEC dvouřadý a MODŘÍN opadavý v Botanické zahradě Na Slupi.
Modřín je náš původní evropský druh. Ostatní opadavé jehličnany, s jakými se lze v Praze setkat, pocházejí z jiných kontinentů. Dnes je hodnotíme jako cizokrajné, u nás nepůvodní dřeviny. Ovšem k takovému hodnocení je potřeba dát otazník. U nás v uhelných slojích se nacházejí otisky různých třetihorních dřevin, a mezi nimi jsou i tisovce, které se tvarově nijak neliší od nynějšího tisovce dvouřadého.

Číst více

1.11.2016

Vyšehrad

od Hanka

Den před svátkem všech věrných zemřelých na Vyšehradě.
Podzimní slunce už je nízko nad obzorem, a osvětluje všechno jinak, než je obvyklé v létě.

Číst více

29.10.2016

Královská zahrada

od Hanka

Jsou tu nádherné veliké stromy. Na horní fotografii je mohutný javor mléč a trochu výhled na Prahu.
(Pro veřejnost je otevřeno jen do konce října, potom na zimu každý rok zavírají.)

Číst více

25.10.2016

Podzimní barvy na skalách

od Hanka

Stromy začínají mít podzimní barvy, některý druh dřív, jiný později. Teď se nejlépe pozná, jak je kde která dřevina početná. Podle barvy se dá odhadnout druh stromu i na špatně přístupných místech. Ne vždycky to ochránce přírody potěší. Nepůvodní druhy tu jsou zastoupené snad z poloviny. Ale i ty nepůvodní jsou často krásné.
Fotografie budou ze skal Divoké Šárky. Na horní fotografii je modřín.

Číst více

17.10.2016

Stromovka - sbírka zajímavých dubů

od Hanka

Obdivuji zdejší duby už hodně roků. Snad nikde jinde se nenajde tak bohatá sbírka různých druhů dubů a jejich kultivarů jako právě tady. Jak plyne čas, mnohé původní staré stromy už uhynuly, ale zahradníci vysazují na uvolněná místa jejich následovníky.
Nejzajímavějším stromem je nyní zdejší dub velkoplodý. Je dutý už snad víc než půl století. Ale pořád se zdejším zahradníkům daří ho zachraňovat. Všimněte si, jak je teď jeho kmen průhledný.

Číst více

9.10.2016

Z cesty nad skály Divoké Šárky.

od Hanka

Chvilky, kdy zasvítí sluníčko, začínají být vzácné.
A pomalu se v přírodě ukazují barvy podzimu. Také ubývá druhů blanokřídlého hmyzu, jaké ještě lze venku uvidět. Ale některé druhy hmyzu jsou otužilci, s některými se ještě lze setkat.

Číst více

1.10.2016

Dendrologická zahrada Průhonice

od Hanka

Aby se to nepletlo, tahle Dendrologická zahrada Průhonice vlastně leží v Čestlicích, a je jen kousek za Prahou.
Určitě stojí za to, se do ní podívat. Je krásná od jara do podzimu. (V zimě je zavřená.)
Na ukázku vložím jen trochu málo fotografií z mojí včerejší návštěvy.
Na horní fotogafii je borovice mexická, s krásnými, velikými a dlouhými šiškami.

Číst více

3.9.2016

Začalo září - novinky na vlhké louce.

od Hanka

Je to stejná louka, na které nedávno kvetly pcháče. Ty už jsou teď posečené, a ukázaly se květy ocúnů. Je jich tu hodně, mnohem víc než minulý rok.
V minulosti, dokud nebyla auta a všechnu dopravu nákladů dělali koně, tak lidi jedovaté rostliny ničili. Kůň byl vždycky drahý a milovaný, lidi měli strach, aby se kůň nenažral něčeho, z čeho mu bude špatně. Tak se jedovaté rostliny staly vzácnými. Dnes se naopak mnohé jedovaté rostliny překvapivě vydatně množí.

Číst více

1.9.2016

Na břehu Vltavy

od Hanka

Většina rostlin už je odkvetlých, zlatobýl koncem léta rozkvétá.
Na neudržovaných plochách se zlatobýl dokáže šířit invazivně. Ale jednotlivé rostliny jsou pro hmyz potřebné a užitečné. Zejména tady na břehu Vltavy. Nyní se v přírodě objevuje mnoho hmyzích samečků. Ti se většinou nechtějí spářit s vlastními sestrami, jejich touha je spojená s voláním dálek. A nevím proč, ale mnoho hmyzu cestuje zejména podél řeky. (Zjara si obvykle vybírají letovou trasu nad řekou i včelí roje s mladými matkami.)

Číst více

25.8.2016

Pcháčová louka u Šáreckého potoka.

od Hanka

Rostou tady, na podmáčené louce, vedle sebe pcháč zelinný a pcháč šedý. Zatímco pcháč zelinný bývá na vlhkých loukách skoro všudypřítomný, pcháč šedý je na území Prahy vzácnější (ve Středočeském kraji je ale pcháč šedý častým druhem).

Číst více