6.6.2016
od Hanka
Denně si u něj vyprázdní bříška snad 30 psů. Člověk nedokáže dojít ke kmenu tohoto akátu bez toho, že by nešlápnul do psí hromádky. Přesto nadšenci ekologové tomuhle stromu občas poškozují kůru - akáty prý přírodě škodí, že obohacují půdu dusíkem.
Horní fotografie je z 26. 5. 2016
Přitom je akát významná včelařská dřevina. Nejen pro včely, i pro čmeláky i další hmyz. V květnu se sečou louky a všechny travnaté plochy. To květnové sečení trávy je správné a důležité. Jenže když kvůli sečení nejsou květy v travnatých plochách, trnovník akát je ve druhé polovině května v Praze prakticky jediným zdrojem květního nektaru pro všechen hmyz.
29.5.2016
od Hanka
V Praze máme mnoho zajimavých skal. Nejvíc nad Vltavou, ale i nad Šáreckám potokem i na mnoha dalších místech.
Číst více
27.5.2016
od Hanka
Topolům kanadským teď zrají semena. (Topol osika měl semena zralá už dřív, tady v Praze byly osiky prvními dřevinami, kterým zjara dozrála semena.) Vítr roznáší do okolí bílé chomáčky.
Číst více
23.5.2016
od Hanka
Rozkvetlá louka, to je v české přírodě čím dál tím větší vzácnost.
Kdysi, to už je hodně dávno, tu byly rybníčky jako nádrže vody pro Kalinův mlýn. Jak plynul čas, vše zarostlo neproniknutelnou bažinatou džunglí. A před několika roky tu proběhla revitalizace. Začátky byly složité, ale teď už to vypadá, že se tu revitalizace daří.
21.5.2016
od Hanka
Většina lidí pracuje v továrně nebo v kanceláři nebo někde, kde nezáleží na tom, co kdo dělá ráno nebo večer, vůbec jsme zvyklí dělat v práci totéž ať je leden nebo červenec. V přírodě (v zemědělství) je to jinak. Tam se člověk musí naučit vnímat čas.
Číst více
10.5.2016
od Hanka
Je to dobře, že je tahle louka posečená včas. Trávám už začala růst květní stébla, za krátko by vykvetly, a travní pyl bývá pohromou pro mnohé alergiky. Většina druhů trav už další květní stébla letos nevytvoří, pokud jsou teď posečené. Ani hmyzu květnové sečení nevadí. Teď toho kvete všude tolik, že hmyz ani nestíhá všechny květy navštívit.
Číst více
8.5.2016
od Hanka
Ve včelím úlu je vždycky teplo. To rádi využívají mravenci. Mezi včely mravenci nechodí - pokud je včelstvo zdravé a silné. Mravenci využívají prostory nahoře pod úlovou stříškou, případně i jinde v uteplivkách v úlech. Včelaři na ně obvykle dost nadávají, ale nepomáhá to. Včely a mravenci v přírodě rádi žijí blízko sebe.
Mám na každém úlu jiný druh mravence. Někteří mravenci jsou tak malí, že se skoro nedají vyfotografovat. Ale na jednom úlu (pouze na jednom) jsem měla naopak mravence obrovské.
Všimněte si velikosti v porovnání se včelou.
5.5.2016
od Hanka
A kdo jejich květy opylí? Tak to u jabloní problém nebude. Jednak kvetou později, kdy už je lepší počasí, a potom jabloně jsou druhem dřeviny, kterou hmyz miluje.
Číst více
28.4.2016
od Hanka
Rozkvetlá vrba bílá a jírovec při pohledu z mostu.
Číst více
25.4.2016
od Hanka
Rozkvetlá třešeň na horní terase.
Praha má pestrou přírodu. Zatímco Vltava opouští Prahu v nadmořské výšce 175 m, horní terasou klášterní zahrady prochází vrstevnice 350 m n. m. A na stavu přírody je to znát. Zatímco dole u Vltavy už jsou třešně odkvetlé, tady nahoře teprve kvetou nebo mají poupata.