Čalounice bělonohá Megachile lagopoda


čeleď: Čalounicovití - Megachilidae

Čalounice bělonohá (Megachile lagopoda) je z našich domácích druhů čalounic největší a nejnápadnější.Samičky mají pylosběrný aparát na spodní straně zadečku - stejně jako všechny její příbuzné z této čeledi. Tento břišní kartáč je původně červenohnědý, ale protože se zbarvuje od pylu rostlin, tak původní barva obvykle pod nasbíraným pylem zaniká.

Svoje jméno získala podle samečků. Ti mají přední chodidla rozšířená, s nápadně dlouhými a hustými chloupky. (Existuje několik podobných druhů, důležitým rozlišovacím znakem je černé zakončení chloupků.)
/Sameček-má-nápadná-chodidla
V Praze je to hojný druh, nápadný svojí mohutností. Obvykle je 13 až 16 mm dlouhá, ale je možno se setkat i s většími jedinci. V přírodě je k vidění od července do září. Miluje chrpy a bodláky, těm dává přednost, ale její larvičky se mohou vyvíjet na pylu a nektaru i mnoha jiných druhů rostlin.
/Sameček-hlídá-teritorium
Samečkové mají hlavu zepředu světle ochlupenou.
Samečkové druhu čalounice bělonohá jsou výrazně teritoriální. Obsadí si skupinku rostlin, obvykle bodláků, jenom pro sebe, a na svoje území nechce pouštět žádné jiné jedince hmyzu. Prudkými výpady tu shazuje z květů i výrazně mohutnější čmeláky. Samičky jeho druhu ho samozřejmě zajímají na lokalitě z jiných důvodů.

Samičky čalounice bělonohé mají hlavu zepředu tmavší, v podstatě hnědou.
/Hlava samičky čalounice bělonohé na chrpě.
Samička na chrpě.
/samička čalounice bělonohé na chrpě
Samička na bodláku obecném.
/Čalounice bělonohá, samička na květu bodláku.
Na dalším obrázku je možnost porovnat velikost samičky čalounice bělonohé vedle dělnice čmeláka skalního. (Fotograficky hodnoceno je čmeláčí dělnice nezaostřená. Ale na porovnání velikosti to musí stačit. No zkuste si vyfotit zaostřeně 2 pohyblivé jedince hmyzu současně.)
/Ukázka velikosti samičky čalounice bělonohé ve srovnání s dělnicí čmeláka.

Sameček na květu bodláku kadeřavého.
/Bodlák kadeřavý a na květu je fotografovaný sameček druhu čalounice bělonohá.
/Květ bodláku se samečkem druhu čalounice bělonohá.
/Květ bodláku kadeřavého se samečkem čalounice bělonohé.

Sameček na květu omanu pravého.
/Čalounice bělonohá, sameček na omanu pravém.

Samička na chrpě latnaté. Zdá se, že samičky vyhledávají v první řadě chrpy, i když při nedostatku chrp navštěvují i jiné druhy květin.
/Chrpa latnatá s čalounicí bělonohou.

Selandria melanosterna - pilanka
Mravenec stínomilný
Mravenec obecný
Vosa saská

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist