Vosa saská Dolichovespula saxonica


čeleď: Vosovití - Vespidae

Vosa saská (Dolichovespula saxonica) je v Čechách jedním z běžných druhů vos. Patří mezi tzv. dlouholebé vosy. Charakteristickým znakem je dlouhá hlava. Tmavá skvrna na čelním štítku je proměnlivá. Bývá trojčetná, samičky a dělnice mohou mít na čelním štítku jen tři tečky nebo větší trojčetnou kresbu, někdy i velkou tmavou skvrnu. Samečkové mají na čelním štítku nejméně jednu tmavou tečku, obvykle je tmavá skvrna větší.
Dlouholebé vosy mají krátký generační cyklus. Už začátkem července se objevují nové královny a samečkové a páří se, to vede ke konci staré kolonie kolem poloviny srpna. Jejich nadzemní hnízda pak zanikají.

Ze skupiny dlouholebých vos žijí v Čechách ještě další druhy, a to vosa prostřední (Dolichovespula media), vosa norská (Dolichovespula norwegica), vosa lesní (Dolichovespula sylvestris) a pavosa příživná (Dolichovespula adulterina) a vzácná pavosa pomíjená (Dolichovespula omissa).

Vosa saská si buduje vzdušná hnízda, která bývají umístěná v hustých keřích ve výšce pár metrů nad zemí. Ve městech mívá hnízda pod střechami budov. Umí se ale přizpůsobit různým možnostem umístění hnízda.

Mladou samičku vosy saské jsem fotografovala 2. července 2022 v sousedství Únětického potoka. Žlutočerná kresba na zadečku může být také dost proměnlivá a značně se lišit i u jedinců ze stejného hnízda.
/Vosa saská, foto mladé matky shora.
Budoucí vosí matky mají mohutný zadeček.
/Vosa saská, mladá matka saje z listu medovici.
Portrét matky zvětšeně.
/Vosa saská, matka má dlouhou hlavu.

Spolu s mladou budoucí vosí matkou jsem zastihla i samečka.
Vosa saská, sameček na rozpůlené meruňce.
/Vosa saská, sameček na rozpůlené meruňce.
/Vosa saská, hlava samečka na obrázku z boku.
Samečkové vos mají mohutná tykadla.
/Vosa saská, sameček s mohutnými tykadly.
Někteří samečkové vosy saské mají na čelním štítku pouze jedinou tmavou tečku, jiní mají vpředu na hlavě tmavou kresbu podobnou samičkám.
/Krabilice a vosa saská, sameček.
Dospělé vosy saské se často živí také nektarem z květů. Jsou to významní opylovatelé rostlin.

Kusadla samečka.
/Vosa saská, zaostřeno na kusadla samečka.
Sameček na listu.
/Vosa saská, sameček na listu.

Žahalka šestiskvrnná
Pelonoska čistcová
Smolanka rezavá
Pilatka mokřadní

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist