Lumek Orthopelma mediator Orthopelma mediator


čeleď: Lumkovití - Ichneumonidae
podčeleď: Orthopelmatinae

Lumek Orthopelma mediator je drobný druh. Lumci z této podčeledi mají velmi štíhlý první zadečkový článek. Vyvíjí se v larvách žlabatek rodu Diplolepis, které vytvářejí hálky na růžích. Nejčastěji je hostitelským druhem žlabatka růžová (Diplolepis rosae).
V březnu nebo začátkem dubna si lidé mohou hálky na růžích nastříhat a doma nechat vylíhnout obyvatele hálek. Samozřejmě se z hálek vylíhne nejvíc jedinců žlabatek, ale současně se objevují i maličtí lumci Orthopelma mediator.

Na horní fotografii je sameček.

Samičky mají viditelné kladélko.
/Lumek Orthopelma mediator, samička zvětšeně.
Na stéblo trávy jsem namazala medovou šťávu. A jak je vidět, samička se s chutí pustila do pití a nechala se i vyfotografovat.
/Lumek Orthopelma mediator, samička s kladélkem. Saje sladkou šťávu.
Tady už se samička lumka chystá k odletu.
/Lumek Orthopelma mediator, samička při odletu.
Samička lumka zakrátko najde na šípkových růžích nově nakladená vajíčka žlabatek, ze kterých se budou líhnout žlabatčí larvičky. Do žlabatčí larvičky pak samička lumka vyklade svoje maličké vajíčko. Larvička lumka se potom živí tkáněmi žlabatčí larvičky. Musí si ale dávat pozor, aby žlabatčí larvu moc nepoškodila. Kdyby larva žlabatky uhynula, tak by se přestala vyvíjet a růst i její část hálky. Stavitele komůrky si larva lumka nesmí poškodit. Teprve těsně před začátkem zimy, když už je komůrka hotová, tak larva lumka zkonzumuje hostitelskou larvu úplně. Larva lumka pak v komůrce přezimuje, po prvním jarním oteplení se zakuklí. A při dalším oteplení za pár týdnů vyletí z hálky dospělý lumek.

Hálky žlabatky růžové jsou nápadné už na podzim.
/Žlabatka růžová, hálka v září 2021.
Velké hálky žlabatky růžové vznikají srůstem většího počtu sousedních hálek, proto se uvnitř vyvíjí víc larev žlabatek, každá larvička má svojí vlastní komůrku.
Zjara vypadají hálky jako seschlé. Právě v té době, tedy při rašení mladých výhonů růží, se z hálek začnou líhnout její obyvatelé.
/Šípková růže s hálkami žlabatek.
/Veliká loňská hálka s mnoha komůrkami žlabatek.
Hostitelský druh, žlabatka růžová na listu šípkové růže.
/Žlabatka růžová, dospělec sedí na listu.
Poznámka: Z hálek žlabatek růžových se obvykle vylíhne i celá řada různých dalších druhů parazitoidů a hyperparazitoidů.

Pačmelák kosmatý
Lumek Orthopelma mediator
Pískorypka huňatá
Vosa lesní

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist