Kutilka asijská (podušťák zakřivený) Sceliphron curvatum


čeleď: Kutilkovití - Sphecidae

Kutilka asijská (Sceliphron curvatum) pochází ze Střední Asie a z Indie, v Čechách pozorována od 90tých let předchozího století, nyní začíná být velmi hojným druhem. Často žije ve městech a hnízdečka si staví na skrytých místech v domech.
Hnízdečka pro svoje larvy si zhotovuje z bláta. Na dalším obrázku je zachycená těsně před odletem se svojí blátivou kuličkou v kusadlech. Jako potravu pro larvy nanosí do hnízdečka ochromené pavouky.

Fotografie z blátivé louže je z 8. 7. 2016 nad stanicí metra Motol.
/Kutilka asijská s blátivou kuličkou v kusadlech.
A jak si svojí krásnou, kulatou blátivou kuličku vyrábí, nohama nebo hlavou? Asi používá obojí. Jisté je jen to, že před fotoaparátem rychle prchá, a tedy se její práce obtížně sleduje.
/Kutilka asijská vyrábí blátivou kuličku.

Až bude mít komůrku pro larvu hotovou, nanosí do ní jako zásobu potravy pro larvy ochromené pavouky (větší počet pavouků), na tělo pavouka pak vyklade vajíčko a komůrku uzavře.
Komůrky po vyběhnutí mladých kutilek asijských.
/Komůrky po vyběhnutí mladých kutilek.
/Komůrky po kutilkách, foto shora.

Fotografovaná v blátě je ale málo barevná, tak ještě obrázek, kde je lépe vidět její zbarvení. Tvary žlutých míst jsou ale dost varibilní.
/Kutilka asijská na listu.
Pohled na kutilku shora:
/Kutilka asijská, pohled shora.
Zbarvení hmyzu se často proměňuje podle toho, pod jakým úhlem světla se fotografuje. V některých pozicích překvapí barevné vzory, které jsou obvykle neviditelné.
/Kutilka asijská - portrét.

Poznámka: Ve starší literatuře má tento druh pojmenování podušťák zakřivený.

Pískorypka huňatá
Vosa lesní
Vosilka hladká
Uzlatka čtyřpruhá

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist