Ploskočelka šestipásá Halictus sexcinctus


čeleď: Ploskočelkovití - Halictidae

Ploskočelka šestipásá (Halictus sexcinctus) je dlouhá 12 až 15 mm, je tedy jen nepatrně menší než dělnice včely medonosné.
Na horní fotografii je samička, která se zjara po přezimování krmí na květech mateřídoušky.
Obě pohlaví se líhnou koncem léta nebo na podzim, samečci po spáření hynou, oplozené samičky přezimují.
Tento druh je zajímavý tím, že má různé typy sociálních organizací. Může být samotářský, to znamená, že matka sama vychová další generaci samiček a samečků, ale může být i tzv. eusociální, že matka nejprve vychová generaci dělnic, a pak terve dělnice pomáhají matce vychovat mladou pohlavní generaci.

/Ploskočelka šestipásá, dělnice, na drobném kvítku.
Dělnice jsou drobnější. Na fotografii je dělnice ploskočelky šestipásé na drobném kvítku zvěšince. Fotografovala jsem dělnice této ploskočelky v neobdělávané části skleníku, byl jich tam větší počet.

Sameček na květu bodláku.
/Sameček včelky ploskočelky.
/Ploskočelka šestipásá, sameček, na květu bodláku.
Je to druh jižní a střední Evropy. V ČR žije jen na nejteplejších lokalitách.

Tento druh si vybrali výzkumníci jako modelový organismus pro studium chování samiček, jestli se rozhodnou žít samotářsky a nebo vychovávat dělnice. Obojí může mít svoje výhody. Společenský život lépe odolává napadení hnízdními parazity. Samotářské hnízdění zase nepotřebuje dlouhou vegetační sezonu a umožňuje život druhu i v severnějších oblastech.
Zdá se, že rozhodující vliv na chování má výživa samičky během jejího larválního vývoje. Z těch nejlépe krmených larviček se vyvinou zdatné budoucí matky, které dokáží založit nejen první generaci dělnic, ale jako dlouhověké matky nakladou i další vajíčka a dohlédnou na výchovu svých synů a dcer mladé pohlavní generace.
Naopak z larviček, které jsou krmené trochu hůř, se vyvine celá škála samiček s různým chováním. Z těch nejvíc podvyživených vzniknou dělnice, které jsou neschopné klást vlastní vajíčka. Trochu lépe krmené dělnice dokážou klást vajíčka, ze kterých se vylíhnou pouze samečkové, ovšem nejzdatnější dělnice z hnízda bývají schopné se i spářit a buď si ještě ten rok založit vlastní hnízdo, v mnoha případech mohou být dcery zdatnější než jejich stará matka, a v jejich rodném hnízdě převzít vládu a nechat si vychovávat pohlavní potomstvo s pomocí svých sester - dělnic.

Sameček a samička spolu.
/Sameček včelky ploskočelky.

Žahalka šestiskvrnná
Pelonoska čistcová
Smolanka rezavá
Pilatka mokřadní

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist