Čmelák luční Bombus pratorum


čeleď: Včelovití - Apidae

Čmelák luční (Bombus pratorum) je drobný druh čmeláka, je nejmenší z těch druhů čmeláků, které jsou k vidění na území Prahy. Původně je to spíš horský druh, hojný ve středních a vyšších nadmořských výškách. Ale na území Prahy 6 se mu začalo dobře dařit a patří tu k nejhojnějším druhům čmeláků.
Na fotografii je samička po přezimování, jak se vyletěla krmit na květ slivoně.

A ze všech pražských druhů čmeláků je čmelák luční nejotužilejší. Vylétává na květy sbírat nektar a pyl i za takového chladného a podmračeného počasí, kdy ostatní čmeláci létat nechtějí. Je to důležitý opylovatel časně kvetoucích slivoní. Tedy správně řečeno opylovatelka. U čmeláků totiž přezimují pouze oplodněné samičky.
Důležitou rostlinou pro samičky čmeláků lučních je časně zjara kvetoucí hluchavka nachová.
/Čmelák luční už sbírá pyl.
Samičky jsou barevně variabilní, některé jsou tmavší, mohou jim chybět žluté pásky.

Naopak jejich samečkové jsou nápadně zbarvení parádníci.
Tady se sameček živí v květu pěstované ostružiny.
/Čmelák luční, sameček na květu ostružiny.
/Čmelák luční, samec 15. 6. 2022 v Praze.
Čmelák luční je druh, který mívá k vidění samečky dřív než jiné druhy čmeláků.

Ono je to u čmeláků tak, že čmeláčí samička po přezimování nejdřív vychovává dělnice. Když má hnízdečko dostatek dělnic (nebo když už pokročila roční doba natolik, že nic nejde odkládat), tak čmeláčí společenstvo začne s výchovou toho nejdůležitějšího, tedy mladých čmeláčích matek. Teprve nakonec vychovávají samečky. Tedy pokud se vše dobře daří. Příroda je občas tvrdá a mnoha čmeláčím rodinám se taky něco nepovede.

Malinkou dělnici čmeláka lučního jsem fotografovala na rozkvetlém angreštu 20. 4. 2016 - tedy v době, kdy samičky jiných druhů čmeláků teprve vykrmují samy sebe a ještě ani nesbírají pyl pro výchovu svých dělnic.
/Dělnice druhu čmelák luční je velmi drobná.
A jak se zdá, má ten rychlý vývoj čmeláků lučních svoje přednosti. Stihnou totiž celou výchovu mladé generace ještě v době, kdy kvetou různé stromy, a potravy je všude nadbytek. Jiné čmeláčí druhy, které jsou zvyklé protáhnout existenci svých hnízdeček až do pozdního léta, jsou po odkvětu stromů závislé na rozkvetlých bylinách v travnatých plochách, a o ty bývá v Praze velká nouze.

Samička na jehnědách vrby jívy.
/Čmelák luční s oranžovým zadečkem.
/Čmelák luční na jehnědách jívy.

Samička na dymnivce duté.
/Dymnivka dutá a čmelák luční.
Hlava čmelačky v detailu.
/Čmelák luční na dymnivce, čmeláčí hlava v detailu.

Samečkové se objevují v přírodě už v červnu. Na fotografiích jsou na květu pcháče v Dolní Šárce (tady rostou vedle sebe druhy pcháč zelinný a pcháč šedý a občas i jejich mezidruhoví kříženci).
/Pcháč a čmelák luční, sameček.
/Pcháč v Dolní Šárce se čmelákem lučním.

Selandria melanosterna - pilanka
Mravenec stínomilný
Mravenec obecný
Vosa saská

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist