čeleď: Růžovité - Rosaceae
Maliník je keř s dvouletými prýty, které vyrůstají jako kořenové výmladky. Na vlhčích místech hojně vyrůstá na lesních světlinách, podél cest, bývá i na zarůstajících pasekách. Pro pěstování na zahrádách byla vyšlechtěná řada odrůd s trochu většími plody.
Maliníky mají ve květech mnoho nektaru a pylu pro hmyz. K maliníkovým porostům v lesích často včelaři přivážejí svoje úly se včelami. V lesnatých oblastech patří maliníky k nejvýznamnějším zdrojům včelí pastvy.
Tady je na květu maliníku čmeláčí dělnice druhu čmelák rokytový (
Bombus hypnorum).

Maliníky nasazují mnoho poupat. Obvykle ale vykvete jen několik málo z nich. Do poupat totiž kladou vajíčka drobní brouci květopasové.
Květopas jahodníkový (
Anthonomus rubi) je drobný brouk, je dlouhý jen kolem tří milimetrů. Zjara nejvíc napadá jahodníky, potom se přesouvá na poupata malin a dalších podobných rostlin. Samičky kladou vajíčka do ještě uzavřených poupat. Po nakladení vajíčka samička květopasa několika vpichy naruší stonek těsně pod poupětem, to následně uvadne. Buď potom spadne na zem, nebo zůstane viset na částečně odříznutých stoncích. Za 5 dní se z vajíčka vylíhne larva a v zavřeném poupěti se vyvíjí a vyžírá je. To poškození stonku pod poupětem je důležité, kdyby zůstal stonek pod poupětem nepoškozený, tak imunita rostliny by dokázala nakladená vajíčka přerůst, zlikvidovat.