Violka vonná a její příbuzné Viola odorata + Viola sp.


čeleď: Violkovité - Violaceae

Violka vonná pochází ze Středomoří. Je u nás oblíbená pro časně jarní květení a vonné květy, proto začala být pěstovaná už od středověku. Semena pěstovaných rostlin rozšiřují do okolí mravenci.
Violka vonná se v přírodě často kříží s jinými druhy violek z podsekce Viola. Nejsnadněji se dokáže křížit s naší domácí violkou srstnatou (Viola hirta). Jejich potomstvo je schopné dalšího sexuálního rozmnožování mezi sebou nebo s kterýmkoliv rodičovským druhem nebo i s jiným druhem violek ze sekce Viola - např. s violkou chlumní (Viola collina). Vzniklé hybridní roje často úplně vytlačují rodičovské druhy z původní lokality. Takové rostliny violek se mohou vzhledem velmi podobat druhu violka vonná, ale většinou mají květy nevonné.

Violky z podsekce Viola mají takové květy, ve kterých postranní korunní lístky směřují šikmo dolů. Listy a stopky květů vyrůstají z oddenku, lodyha se nevytváří.
/Violka, kříženec druhů.
Violky z podsekce viola mají čnělku, která je na vrcholu hákovitě zahnutá.
/Violka, květ s hákovitou čnělkou.
Sáním nektaru z květů violek si často doplňují energii samičky čmeláků, které se probudily ze zimního spánku a nyní pátrají u země po místě, kde by si mohly založit svoje hnízdečko.
Kolem rozkvetlých violek také často létají samečkové pelonosek hluchavkových, ti modrou barvu milují.
Trs kvetoucích violek.
/Violky, trs kvetoucích rostlin.

Lopuch hajní
Rozchodník ostrý
Tavolník japonský
Borůvka černá (brusnice borůvka)

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist