Arum cylindraceum Árón východní

od Hanka

čeleď: Árónovité - Araceae

Árón východní je vytrvalá JEDOVATÁ rostlina. Původní je ve východní části ČR. Lidé si ale bohužel často vozí do Prahy rostliny ze svých prázdninových pobytů na opačném konci republiky, proto se nám nyní rozrůstá árón východní také v pražských lesích. Otevřená část toulce árónu východního je 1,5-2x delší než uzavřená, to je nejvýraznější rozlišovací znak. (U podobného árónu plamatého to je mnohem více, je 3,5-5x delší).

Číst více

Arum maculatum Árón plamatý

od Hanka

čeleď: Árónovité - Araceae

Árón plamatý je vytrvalá bylina. V posledních letech se začala v lesích Prahy 6 značně šířit. CELÁ ROSTLINA JE VELMI JEDOVATÁ !
Zjara vyrůstá velmi brzy. Protože bývá pod stromy, musí s růstem pospíchat, aby stihl svojí vegetaci ukončit dřív než stromům vyrostou listy a bude mít omezený přístup světla. Na vlhkých místech roste společně s česnekem medvědím, na méně vlhkých plochách roste pohromadě s česnekem podivným, pro lidi to znamená možnost nebezpečné záměny jedlého za jedovaté.

Číst více

Asparagus officinalis Chřest lékařský

od Hanka

čeleď: Chřestovité - Asparagaceae

Chřest lékařský je vytrvalá bylina. V přírodě u nás roste jako zplanělý na skalnatých výslunných stráních a na skalních terasách, daří se mu na teplých vltavských svazích v Dolním Povltaví. Většinou roste jako dvoudomá rostlina, jednopohlavné kvítky jsou drobné. Zralé plody jsou nápadné - červené lesklé bobule.
Chřest lékařský je pradávná kulturní užitková rostlina. Jako léčivku a zeleninu ho lidé pěstovali už ve starém Egyptě. U nás v Čechách se chřest objevil jako zahradní plodina až koncem 18. století.

Číst více

Aster linosyris Hvězdnice zlatovlásek

od Hanka

čeleď: Hvědnicovité - Asteraceae

Hvězdnice zlatovlásek rozkvétá na suchých jižních stráních kolem vltavských skal až na začátku září. Je zvláštní, že ačkoliv je velmi sucho, hvězdnice zlatovlásek má pořád v květech dostatek nektaru pro hmyz. Zejména motýli její květy vyhledávají.
Je to vytrvalá bylina, většinou s větveným oddenkem.

Číst více

Astragalus cicer Kozinec cizrnovitý

od Hanka

čeleď: Bobovité - Fabaceae

Kozinec cizrnovitý je vytrvalá rostlina. Lodyhy má obvykle poléhavé. Roste na suchých místech v teplejších oblastech.
V současnosti se šíří zejména na lokality ovlivněné lidmi, na navážky zemin.

Číst více

Astragalus glycyphyllos Kozinec sladkolistý

od Hanka

čeleď: Bobovité - Fabaceae

Kozinec sladkolistý je vytrvalá bylina. Vyskytuje se v teplejších, a spíš sušších oblastech, zejména ve starých sadech a na úhorech. Kvete od května až do září.
V Praze 6 roste rozptýleně v trávníku na Ladronce. Častému sečení zdejších porostů odolávají poléhavé lodyhy.
Důležitým rozlišovacím znakem od jiných druhů kozinců je tvar lusků.

Číst více

Atropa bella dona Rulík zlomocný

od Hanka

čeleď: Lilkovité - Solanaceae

Rulík zlomocný je vytrvalá bylina. Rozšíření rulíku v české přírodě není rovnoměrné, v mnoha oblastech chybí. Daří se mu na lesních pasekách, často v bučinách. Bývá na vlhčích polostinných stanovištích, na živinami bohatých půdách.
Celá rostlina je jedovatá. V mnoha zemích se pěstuje pro využití ve farmaceutickém průmyslu. Včely medonosné sbírají ve květech rulíku nektar a pyl. Včelám rulíkový nektar a pyl vyhovuje, na takových zásobách dokáží dobře přezimovat. Pro lidi je včelí med, který včely vytvářely z nektaru rulíkových květů, jedovatý! Také některá zvířata jsou překvapivě dost odolná vůči rulíkovým jedům, pro lidi pak ale může být jedovaté i mléko od takových zvířat.

Číst více

Aubrieta x cultorum Tařička zahradní

od Hanka

čeleď: Brukvovité - Brassicaceae

Tařičky zahradní jsou odrůdově bohatým hybridním komplexem. Na jejich šlechtění se ponejvíc podílí tařička kosníkovitá (Aubrieta deltoidea), která je původní v jihovýchodní Evropě. Jsou to vytrvalé byliny.
Jednotlivé kvítky mají dlouhou korunní trubku. K hluboko uloženému nektaru uvnitř kvítků se dostane jen hmyz s velmi dlouhým sosákem. Na horní fotografii se chystá k sání nektaru dlouhososka. Na obrázku je vidět nad květem její skutečně dlouhý sosák. Dlouhososky jsou někdy schopné sát nektar i během stojatého letu nad květem.

Číst více

Aurinia saxatilis (dříve Alyssum saxatile) Tařice skalní

od Hanka

čeleď: Brukvovité - Brassicaceae

Tařice skalní je každé jaro ozdobou mnoha pražských skal. Roste pouze na dobře osvětlených místech, převážně na jižních stěnách. Tařice je vytrvalá, dlouhověká bylina s mohutným, dřevnatým a vícehlavým kořenem. Svoje kořeny zapouští hluboko do skalních puklin. Umí se přizpůsobit různým typům skalního podkladu, roste právě tak dobře na vápencích jako na silikátových horninách.
Je schopná vydržet extrémní kolísání teploty a vlhkosti na skalách, a to v létě i v zimě.

Číst více

Ballota nigra Měrnice černá

od Hanka

čeleď: Hluchavkovité - Lamiaceae

Měrnice černá často roste v okolí lidských sídel, podél cest, na okrajích křovin, obvykle na dobře vyhnojených místech, umí se vyrovnat se suchem. Je to vytrvalá bylina. Kvete od června. Při posečení snadno obráží a znova kvete, a to prakticky až do příchodu podzimních mrazíků. Je proto důležitou včelařskou rostlinou. Milují ji nejen včely medonosné, ale i včely samotářky.

Číst více