Impatiens glandulifera Netýkavka žlaznatá

od Hanka

čeleď: Netýkavkovité - Balsaminaceae

Netýkavka žlaznatá pochází ze západní Himaláje. U nás je hodnocená jako invazní rostlina. Protože je to ale rostlina jednoletá, je její nebezpečnost mnohem menší než u vytrvalých invazních druhů.
Květy mohou být tmavě červenofialové, ale taky bývají v různých odstínech růžové nebo i skoro bílé.

Číst více

Impatiens parviflora Netýkavka malokvětá

od Hanka

čeleď: Netýkavkovité - Balsaminaceae

Netýkavka malokvětá je jednoletá bylina, která se u nás v posledních desetiletích velmi šíří. Je původní v rozsáhlém areálu jižní části sibiře a jejího širokého okolí. Daří se jí na vlhčích zastíněných místech, v našich lesích teď často vytváří souvislý podrost. Vytlačuje naše původní byliny.
Nejvíc si na ní stěžují houbaři. Samotnému růstu hub netýkavky pravděpodobně nevadí, jenže uvnitř netýkavkového porostu nejsou houby vidět a proto je tam houbaři nemohou najít.

Číst více

Inula conyzae Oman hnidák

od Hanka

čeleď: Hvězdnicovité - Asteraceae

Oman hnidák je dvouletá až víceletá bylina, dorůstá do výšky kolem jednoho metru. Květní úbory má četné, vyrůstají v chocholičnaté latě, jsou malé, jen zhruba cm v průměru, nahnědlé nebo hnědofialové, zdánlivě bez jazykovitých květů. Kvete od července do září. Roste zejména v teplých oblastech, na mělkých nebo středně hlubokých půdách, které jsou bohaté na živiny.

Číst více

Inula germanica Oman německý

od Hanka

čeleď: Hvězdnicovité - Asteraceae

Oman německý v Čechách roste velmi vzácně pouze v Českém Středohoří a v dolním Povltaví (od Veltrus po Prahu).
Je to vytrvalá bylina, obvykle vysoká jen 20 cm, může vyrůst i mnohem víc. Roste na výslunných stepních stráních, většinou na sprašovém podkladu.
Kvete od července do září.

Číst více

Inula helenium Oman pravý

od Hanka

čeleď: Hvězdnicovité - Asteraceae

Oman pravý je vytrvalá bylina. Bývá vysoký 80 až 200 cm. Tím se zásadně liší od ostatních druhů omanů, které rostou v ČR. Oman pravý je původní ve Střední Asii, v jižní Evropě snadno zplaňuje. U nás bývá jen pěstovaný v zahradách, v minulosti to bývala doporučovaná léčivka.
Kvete v červenci. Na jeho květech bývá mnoho druhů hmyzu. Jeho květy si velmi oblíbily samotářské včely z čeledi čalounicovitých.

Číst více

Inula hirta Oman srstnatý

od Hanka

čeleď: Hvězdnicovité - Asteraceae

Oman srstnatý je vytrvalá bylina. Rozkvétá v období od konce května do července. Roste na výslunných kamenitých svazích, daří se mu na bazických podkladech. Je hojný v Českém středohoří a v Českém krasu, také ve východních Čechách a na Moravě.
Listy a lodyha jsou hustě srstnaté. Lodyha je většinou tmavočerveně naběhlá, jednoduchá, s jediným květním úborem. Vnější zákrovní listeny jsou delší než vnitřní, zelené, srstnaté.
Na květech omanu srstnatého se lze setkávat většinou jen s drobnými druhy hmyzu.

Číst více

Iva xanthiifolia Pouva řepňolistá

od Hanka

čeleď: Hvězdnicovité - Asteraceae (dříve ambroziovité - Ambrosiaceae)

Pouva řepňolistá je jednoletá plevelná rostlina. Pochází ze Severní Ameriky, nyní je zavlečená i do ČR. Začala se u nás nedávno objevovat zejména podél silnic a železnic. V teplejších lokalitách se může šířit invazivně. Její opylování zajišťuje vítr, a jak je to u všech větrosnubných rostlin zvykem, vytváří pyl v obrovském množství. Její pyl je významný alergen. Proto je potřeba pouvu znát, a pokud možno jí jako nebezpečnou rostlinu likvidovat.

Číst více