Rostliny Seznam

Zběhovec plazivý Ajuga reptans

od Hanka

čeleď: Hluchavkovité - Lamiaceae

Zběhovec plazivý je vytrvalá bylina. V přírodě roste především na trochu vlhčích a mírně zastíněných místech v sousedství listnatých stromů. Do okolí se rozšiřuje nejen semeny, ale také s pomocí nadzemních výběžků. V zahradách bývá pěstovaný jako nenáročná skalnička, kultivary mohou kvést také bíle nebo v různých odstínech světlé barvy. Některé vyšlechtěné typy mají také tmavé zelenohnědé listy.

Číst více

Árón východní Arum cylindraceum

od Hanka

čeleď: Árónovité - Araceae

Árón východní je vytrvalá JEDOVATÁ rostlina. Původní je ve východní části ČR. Lidé si ale bohužel často vozí do Prahy rostliny ze svých prázdninových pobytů na opačném konci republiky, proto se nám nyní rozrůstá árón východní také v pražských lesích. Otevřená část toulce árónu východního je 1,5-2x delší než uzavřená, to je nejvýraznější rozlišovací znak. (U podobného árónu plamatého to je mnohem více, je 3,5-5x delší).

Číst více

Topol Simonův Populus simonii

od Hanka

čeleď: Vrbovité - Salicaceae

Topol Simonův pochází ze severní a střední části východní Číny. Je to variabilní druh, v původní vlasti rozlišují pět různých typů. Roste na březích vodních toků, v údolích i na horských pláních a svazích, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 3000 m. U nás je často vysazovaný v parcích a ve stromořadích v ulicích. Raší velmi brzy, je to u nás první dřevina, kterou můžeme na začátku jara vidět s vyrostlými zelenými listy.

Číst více

Šácholan hvězdovitý Magnolia stellata

od Hanka

čeleď: Šácholanovité - Magnoliaceae

Šácholan hvězdovitý (magnólie hvězdovitá) pochází z horských lesů Japonska. U nás je to často pěstovaný okrasný stromek. Na jaře rozkvétá velmi brzy, v době kvetení ještě nemá listy.
Na rozdíl od většiny jiných u nás pěstovaných kultivarů magnólii má víc rozevřené okvětní lístky a umožňuje lidem vidět na vnitřní (primitivní) uspořádání květu. V geologické historii zeměkoule totiž rostliny příbuzné magnoliím byly prvními suchozemskými kvetoucími (krytosemennými) dřevinami.

Číst více

Bobkovišeň lékařská (vavřínovec lékařský) Prunus laurocerasus

od Hanka

čeleď: Růžovité - Rosaceae

Bobkovišeň lékařská je stálezelený keř. V českých zahradách to je často pěstovaná okrasná rostlina. V přírodě je původní v jihozápadní Asii a jihovýchodní Evropě, v několika dalších zemích s teplými zimami se stává dokonce invazním druhem.
Semena a listy jsou jedovaté !
Mírně jedovaté jsou asi i květy a květní nektar. Včely a čmeláci se květům bobkovišní většinou vyhýbají, jen občas je možné na květech uvidět nějakého hmyzího opylovatele.

Číst více

Borovice pinie Pinus pinea

od Hanka

čeleď: Borovicovité - Pinaceae, podrod Pinus, sekce Pinea

Borovice pinie je běžně pěstovaná v celé Středomořské oblasti. Tam je významná nejen jako okrasný strom, ale lidé také vyhledávají její velká jedlá semena.
U nás je zatím považovaná za málo zimovzdornou, spolu s oteplováním klimatu se ale může situace proměňovat. S pomocí selekce je také možné vybírat pro pěstování odolnější jedince.
Je to morfologicky výjimečný druh, v systému rodu stojí osamoceně, nemá žádné blízké příbuzné. Zajímavostí je také to, že ze semen vzrostlí jedinci mají v prvních letech vývoje juvenilní jehlice, které jsou odlišné od jehlic v pozdějším věku.

Číst více

Tařička zahradní Aubrieta x cultorum

od Hanka

čeleď: Brukvovité - Brassicaceae

Tařičky zahradní jsou odrůdově bohatým hybridním komplexem. Na jejich šlechtění se ponejvíc podílí tařička kosníkovitá (Aubrieta deltoidea), která je původní v jihovýchodní Evropě. Jsou to vytrvalé byliny.
Jednotlivé kvítky mají dlouhou korunní trubku. K hluboko uloženému nektaru uvnitř kvítků se dostane jen hmyz s velmi dlouhým sosákem. Na horní fotografii se chystá k sání nektaru dlouhososka. Na obrázku je vidět nad květem její skutečně dlouhý sosák. Dlouhososky jsou někdy schopné sát nektar i během stojatého letu nad květem.

Číst více

Blahočet chilský (čilský), araukarie Araucaria araucana

od Hanka

čeleď: Blahočetovité - Araucariaceae

Blahočet chilský se v přírodě vyskytuje se v centrálním Chile a na západě centrální Argentiny, kde roste na svazích And v nadmořské výšce obvykle od 1000 do 1600 m. V jižní Evropě ho lidé často pěstují jako okrasný jehličnan, nyní je občas k vidění i u nás v Čechách. Pro nás má význam, že se na něj můžeme dívat jako na živou fosilii, jako na jeden z vývojově nejstarších jehličnanů.
Exemplář na zdejších fotografiích je z botanické zahrady v Praze v Troji.

Číst více

Rakytník řešetlákový Hippophaë rhamnoides

od Hanka

čeleď: Hlošinovité - Elaeagnaceae

Rakytník řešetlákový vyrůstá jako keř nebo menší strom. Do okolí se dokáže rozrůstat s pomocí kořenových výmladků. Je to dvoudomá dřevina.
Rakytník býval využívaný v tradiční medicině mnoha starověkých národů. Šťáva z plodů obsahuje mnoho vitaminu C. Z tvrdých semen se také získává léčivý rakytníkový olej, který má velký regenační účinek.
Drobné květy rakytníku opyluje vítr.

Číst více

Ptačinec žabinec (ptačinec prostřední) Stellaria media

od Hanka

čeleď: Hvozdíkovité - Caryophyllaceae (dříve silenkovité - Silenaceae)

Ptačinec žabinec je jednoletá nebo dvouletá (ozimá) drobná bylina. Kvete během celého vegetačního období, dokonce i v zimě. Stopky květů má krátce po odkvětu sehnuté, ty se později opět napřimují. V Praze je to prakticky všudypřítomný plevel. Upoutává na sebe pozornost hlavně v březnu a v dubnu, dokud nejsou rozrostlé jiné okolní rostliny.

Číst více