Aktuality Seznam

12.3.2024

Včera se oteplilo a hromadně vyletěly samotářské včely druhu zednice rohatá.

od Hanka

Včera se oteplilo a ze svých komůrek hromadně vyletěly samotářské včely druhu zednice rohatá (Osmia cornuta). Jsou to časté obyvatelky hmyzích hotelů. Samozřejmě nejsou vázané pouze na hmyzí hotely, ony si budují hnízdečka na mnoha místech, ve skulinách ve dřevě i jinde. Samečkové se většinou líhnou dřív než samičky. Samečkové teď létají před hmyzími hotely v celých rojích a pátrají, kde by se mohla začít líhnout samička. A hledají samičky i tam, kde očekávají, že se samičky přiletí nakrmit nektarem.
Pojmenování zednice rohatá získala podle toho, že samičky mají vpředu na hlavě dva kutikulární růžky.

Číst více

5.3.2024

Teplé počasí v době květu vrby jívy letos umožnilo včelám nasbírat dostatek pylu a čerstvého nektaru.

od Hanka

Vrba jíva poskytuje včelám první jarní kvalitní a vydatnou pastvu. Řada rostlin sice kvetla v zahrádách už dřív, jenže teprve jívy dokáží dát včelstvům dostatek zdravé potravy a pořádně je nasytit. Předjarní počasí ale bývá vrtkavé, některý rok se v termínu kvetení jív natolik ochladí, že včely nemohou vyletovat ven z úlů.
Vrby jívy se v přírodě rozmnožují pouze semeny. Proto je každá jíva originál, který se v něčem liší od jiných jívových stromů v sousedství. Přírodě velmi pomáhá i to, že jednotlivé stromy jívy nerozkvétají úplně současně, některá kvete hodně brzy, jiná je trochu pozdější. Tím se zvyšuje šance, že aspoň některá vykvete během příznivějšího počasí.

Číst více

4.3.2024

Na svahu Petřína rozkvétají mandloně.

od Hanka

V ovocném sadu v Seminářské zahradě na svahu Petřína rozkvétají mandloně. Je tu vysazená početná sbírka mnoha různých odrůd mandloní. Pár stromů je starých, z doby starších výsadeb, většina je mladších, další mladé stromky jsou postupně dosazované. Několik mandloňových stromů vykvetlo už ve druhé polovině února, další rozkvétají postupně teď na začátku března, mnohé mají teprve poupata.
Kvetoucí mandloně jsou nádherné. A podstatné je, že letos zatím jejich květy nenamrzly, to se tu stává jen málokterý rok.
Včelu na mandloňovém květu jsem fotografovala 24. 2. 2024.

Číst více

25.2.2024

Zimolez Purpusův je nejlepší keř pro výsadbu mezi včelí úly.

od Hanka

Zimolez Purpusův rozkvétá hned při prvním zimním oteplení. Má mnoho poupat, která rozkvétají postupně, proto kvete velmi dlouho do začátku jara. Včelám medonosným poskytuje hodně nektaru a pylu. Během zimních měsíců ale bývá oteplení jen na krátké odpolední chvilky, včelí dělnice nemohou vyletovat někam daleko, to by jim hrozilo prochladnutí. Čerstvý nektar a pyl se včelám vždycky hodí pro jejich správnou výživu, zdroj ale musí být v zimě skutečně blízko úlů.

Číst více

22.2.2024

V pražské Stromovce kvete kalina vonná.

od Hanka

Kalina vonná (a její zahradnické kultivary) kvete už nyní v únoru. A ve květech má sladký nektar pro hmyz. Na ní mohou načerpávat energii ti jedinci hmyzu, kteří se probudili ze zimního spánku předčasně. Nebo takoví, kteří vlastně ani moc nespali, spíš jen v klidu podřimovali. Během zimního oteplení totiž vyletují hlavně takové druhy, které přečkávají zimu ve stadiu dospělců.
Včera se mi povedlo vyfotografovat, jak se na kalině vonné živí motýl babočka admirál (Vanessa atalanta).

Číst více

16.2.2024

Během teplých únorových dnů rozkvetly v lese takové dřeviny, které opyluje vítr.

od Hanka

Letos nám počasí dopřálo teplý únor. Pro nás lidi je to výhoda, že utratíme málo peněz za vytápění bytů. Pro přírodu to ideální není, hrozí riziko, že rostliny naraší a při následném ochlazení namrznou. Teplý únor není příznivý ani pro hmyz. Mnoho časně jarních druhů se vylíhne z kukel v zemi předčasně a následně ti jedinci nenajdou v okolí rozkvetlé nektarodárné rostliny, na kterých by si mohli doplňovat energii, takže zeslábnou nebo uhynou hladem. V předjaří totiž u nás v české přírodě kvetou pouze takové dřeviny, které opyluje vítr a sladký nektar pro lákání hmyzu ve květech nevytvářejí.

Číst více

12.2.2024

V lesích kolem Šáreckého potoka se už ukázaly listy jedovatých áronů.

od Hanka

Pozor na jedovaté rostliny. Při jarním rašení se ukazují jen první listy, lidé se mohou snadno splést a zaměnit jedlé bylinky s jedovatými. List áronu stačí vzít do pusy, není potřeba ho ani spolknout, a za chvíli se člověk bude cítit tak, jakoby měl plnou pusu pálivých kopřiv. A co hůř, časem nebude bolest ustupovat, naopak to bude horší a horší.
Jednu výhodu zde árony mají. Místům, kde árony rostou, se vyhýbají divoká prasata. Zatímco jinde je teď všechna lesní hrabanka přerytá od divočáků, léčivé česneky medvědí a česneky podivné mezi árony jsou nepoškozené. (Česneky jsou zatím maličkaté, ty nyní v únoru s růstem nepospíchají.)

Číst více

24.1.2024

Vyhlídky na zasněženou Prahu z cesty parku na Letné.

od Hanka

Na hraně svahu v parku na Letné je občas možné vidět daleko na Prahu.
Místa s vyhlídkou se ale dají nacházet jen těžko, svah k Vltavě je totiž zarostlý křovím nebo hustými výmladky z pařezů. Stromy a keře jsou tady v parku důležité, v létě bude příjemné jít po cestě ve stínu stromů. Ale přimlouvala bych se za to, aby alespoň každých 20 metrů zahradníci vystříhali vyhlídkové místo.
Park Letná je volně přístupný veřejnosti po celý rok, i v zimě. Naopak třeba sousední zahrada Na Valech, odkud je také krásný výhled, je v zimních měsících zavřená. V zimě je zavřená i celá řada dalších pražských památek, lidem teď zbývá jako zajímavost právě ta parková cesta na hraně svahu Letné.

Foto 19. 1. 2024.

Číst více

25.12.2023

Včelí med je důležitou surovinou pro vytvoření těsta na perník.

od Hanka

A co všechno lidé dokážou vytvořit z perníku? Třeba perníkové figurky, které ukazují narození Ježíška v Betlémě. (Fotky jsou z kostela sv. Matěje v Praze 6.)
Tedy přesněji, Ježíšek se nenarodil ve městě, protože jeho rodiče byli chudí. V domech ve městě nebylo místo pro Ježíškovu matku Marii a jejího partnera Josefa. A tak Josef našel za městem přístřešek, ve kterém se za špatného počasí schovávali pastýři i se svými zvířaty. Různé perníkové figurky ukazují, co po Ježíškově narození dělali okolní lidé. Figurky z perníku ukazují hlavně to, jak lidé přinášeli matce a dítěti potřebné dárky. Jenže ne všichni měli tenkrát pouze dobré úmysly. Ve svém královském paláci se zajímal o narození Ježíše i král Herodes.
V průvodu perníkových figurek si i dnes může každý najít právě tu svojí postavu. I v současnosti je potřeba se zamýšlet nad tím, která figurka jsem já. Co dělám já, když se narodí dítě chudým rodičům, kteří nemají místo v domech ve městě?

Číst více

30.11.2023

V Praze bývá sníh jen vzácně.

od Hanka

Když napadne sníh, musí fotograf vyjít do terénu. Praha je krásná právě tím, že má lesy a přírodu i ve městě.
Na horním obrázku jsou zasněžené včelí úly, umístěné na kraji lesa. Venku mrzne, ale včely uvnitř jsou v pohybu i za chladna. Živí se svými zásobami, které si opatřily během léta, tedy pylem a květním nektarem, který přeměnily na med. A energii, která je uložená v cukrech, teď v zimě včelí dělnice přeměňují na teplo a oxid uhličitý. Samozřejmě přitom potřebují dýchat kyslík. Čím je větší zima, o to větší mají včelstva spotřebu kyslíku. Navzdory venkovnímu mrazu jsou včelí dělnice schopné udržovat svojí matku trvale uvnitř chomáče při teplotě 36°C. Včelí dělnice na okraji jsou ale chladnější, ty fungují jako tepelná izolace a stačí jim 5°C.

Číst více