Ichneumon sp. Lumci z louky v srpnu

od Hanka

čeleď: Lumkovití - Ichneumonidae

Lumci (Ichneumonidae) - druhy lumků se daří určovat jen pomalu a postupně. Přesto stojí za to ukázat fotografie těch jedinců, kteří postáli před objektivem fotoaparátu, a zatím na přesné určení druhu čekají.
Fotografie 11. 8. 2016 na louce vedle Přírodní památky Baba.

Číst více

Ichneumon sp. Lumci z podzimních měsíců

od Hanka

čeleď: Lumkovití - Ichneumonidae

Lumci v Praze (Ichneumonidae) jsou zajímavou složkou zdejšího živočišstva. Když se na podzim ochlazuje, výrazně ubývá druhů blanokřídlého hmyzu, jaké lze ještě v přírodě vidět.
Vyjímkou jsou právě někteří lumci. Mnozí vynikají odolností vůči chladnému počasí. A při určité pozornosti je stále možnost je někde na rostlinách objevit.

Na určení druhu teprve čekají, přesto chci uveřejnit jejich fotografie jako dokument, co se mo povedlo v Praze uvidět a fotografovat.

Číst více

Ichneumon sp. Lumci s dlouhým kladélkem

od Hanka

čeleď: Lumkovití - Ichneumonidae

Lumci (Ichneumonidae) s dlouhým kladélkem jsou samozřejmě samičky. I v tomto příspěvku ukazuji fotografie druhů, které na své zařazení do podčeledí, rodu a druhu teprve čekají. Přesto považuji za důležité jejich fotografie ukázat. Aby si lidi všimli, kolik barev, tvarů a velikostí tato skupina hmyzu má, a přesto schází odborníci, kteří by se v této čeledi vyznali. Tak zde píšu výzvu mladým lidem, že tato skupina hmyzu je málo probádaná, a na své objevitele čeká. Přitom je role lumků v přírodním dění nenahraditelná.

Číst více

Ichneumon sp. Lumci časného jara

od Hanka

čeleď: Lumkovití - Ichneumonidae

Lumci (Ichneumonidae) jsou zajímavá, a zatím značně neprobádaná skupina hmyzu. Některé druhy lumků přezimují ve stadiu dospělců. Takoví jsou vidět, jak létají v přírodě, hned při prvním jarním oteplení.
Podařilo se mi jich několik vyfotografovat. Na určení druhu teprve čekají. Přesto chci jejich fotografie ukázat jako dokument a doklad, jaké druhy v Praze máme.

Číst více

Ichneumonidae LUMCI - popis čeledi

od Hanka

čeleď: Lumkovití - Ichneumonidae

Lumci (Ichneumonidae) jsou čeledí, od které se v Evropě vyskytuje několik tisíc druhů, mnohdy navzájem těžko rozlišitelných. Důležitým rozlišovacím znakem je (mimo jiné) tvar žilek v předních křídlech.
Obvykle vynikají dlouhými tykadly, ta jsou zpravidla víc než šestnáctičlenná. Samičky některých druhů mají dlouhé kladélko. Zajímavostí je zvláštní připojení zadečku k hrudi.
Většinou to jsou paraziti larev a kukel hmyzu.
Dospělci často sají nektar na květech miříkovitých rostlin.

Číst více

Ichneumonidae - Cryptinae Lumci - podčeleď Cryptinae

od Hanka

čeleď: Lumkovití - Ichneumonidae

Podčeleď Cryptinae zahrnuje největší počet druhů ze všech lumkovitých. Většina z nich se vyvíjí jako parazité housenek nebo kukel motýlů. Část druhů využívá jako potravu pro lumčí larvy kokony s vajíčky pavouků. Několik druhů parazituje v hnízdních komůrkách kutilek (Sphecidae).

Na horní fotografii je lumek ze skupiny rodů Cryptus: Podle kladélka je poznat, že na fotografii je "paní lumková". Fotografovala jsem ji v květnu 2019 v Praze v Dejvicích, v době, když začal kvést kerblík lesní. Byl to nápadně velký kus, a zaujal mojí pozornost svojí barevností.
Pravděpodobně se vyvíjí jako parazit v housenkách motýlů.

Číst více

Ichneumonidae - Pimplinae Lumci - podčeleď Pimplinae

od Hanka

čeleď: Lumkovití - Ichneumonidae

Podčeleď Pimplinae:
V této podčeledi je mnoho významných druhů lumků. Tvarem těla jsou si druhy všech lumků navzájem skoro podobné, velmi se liší způsobem života.

Kladou vajíčka do larev nebo kukel různých hostitelů - brouků, motýlů, blanokřídlých, dvoukřídlých a dalších skupin hmyzu, druhy lumků ze skupiny Polysphinctini jsou parazitoidi pavouků.

Číst více

Isodontia mexicana Kutilka mexická

od Hanka

čeleď: Kutilkovití - Sphecidae

Kutilka mexická (Isodontia mexicana), jak její jméno napovídá, pochází ze Střední Ameriky a jihu Severní Ameriky. V Evropě byla poprvé zaznamenána v září 1960 ve Francii. Od té doby se šíří i v dalších evropských zemích, nyní se s ní mnozí setkávají i v ČR.
Je dlouhá 15 až 20 mm. Hnízdečka si buduje v různých přirozených dutinách, např. v dutých stéblech rákosu. Jako potravu pro svoje larvičky loví různé druhy cvrčků a kobylek. Přepážky mezi larválními komůrkami vytváří z úkrojků trávy.
Na horní fotografii sedí na listu vinné révy, foto 11. 7. 2019.

Číst více