23.4.2016
od Hanka
Je to mimořádně krásné území, a velmi bohaté na počet druhů rostlin i hmyzu (a taky divokých prasat).
Chodí sem mnoho lidí, a jak se zdá, zdejší přírodě to nevadí.
22.4.2016
od Hanka
Nevím, který zahradník tady vymýšlel sadovnické úpravy, ale určitě to byl někdo, kdo miloval vrby. Je jich tu krásná sbírka mnoha druhů a typů. A jsou vysazované vedle sebe tak, aby si člověk snadno všimnul rozdílů mezi jednotlivými druhy vrb, je to tu jako škola pro zahradníky.
Číst více
21.4.2016
od Hanka
Na horní fotografii jsou slivoně v parku Nad Kotlářkou.
Kdysi bývalo v Praze mnoho ovocných sadů. V současné době je snaha uchovávat staré stromy, aby v jejich dutinách mohli hnízdit ptáci, vyvíjet se v jejich dřevě brouci, staré dřevo je v přírodě potřeba. A také se dosazují nové stromky, obvykle staré osvědčené odrůdy, ale také moderní odrůdy, které jsou šlechtěné na odolnost vůči chorobám.
15.4.2016
od Hanka
Tak se pořád dívám, kde uvidím létat pěkné včeličky. Jenže místo toho mám na zahrádce dlouhososky.
Dlouhososky jsou hnízdní paraziti u samotářských včel.
15.4.2016
od Hanka
Na horní fotografii je rozkvetlá třešeň ve spodní části parku Hanspaulka 12. 4. 2016.
Číst více
11.4.2016
od Hanka
V Praze je k vidění několik různých kultivarů tzv. smutečních vrb, které mají okrajové větve převislé. Nejoblíbenější je typ označovaný Salix x sepulcratis. Píše se o něm, že vznikl na přelomu 19. a 20. století pravděpodobně jako výsledek křížení mezi převislou vrbou bílou (cv. Tristis) a vrbou babylonskou.
Na obrázku je tato vrba na břehu Libockého rybníka.
9.4.2016
od Hanka
V pražských lesích je habr nejčastější strom. V minulosti byl pěstován jako tzv. nízký les. To znamená, že ho lidi káceli v krátkém obmýtí. Využívala se tím jeho vynikající pařezová výmladnost. Na palivové dřevo se hodily nepříliš silné větve. Jako palivo je habrové dřevo velmi výhřevné. Do dnešní doby nacházíme v lesích většinou habry s několika kmeny, které vyrůstají z nějakého starého pařezu.
Číst více
7.4.2016
od Hanka
Jakmile se oteplí, hned je všechno veselejší.
Číst více
7.4.2016
od Hanka
Ve středočeské krajině bývá mnoho nejrůznějších zplanělých slivoní.
Na fotografii je louka pod Špitálkou.
Letos začaly některé z nich kvést už v březnu, ačkoliv bylo chladno.
5.4.2016
od Hanka
Pro včely medonosné i pro další druhy hmyzích opylovatelů jsou velmi důležité a nenahraditelné časně kvetoucí druhy vrb. Lidi obvykle znají vrbu bílou, a často jí pěstují, jenže ta kvete pozdě, v termínu kvetení vrby bílé už kvete mnoho jiných druhů dřevin. Pro přírodu jsou důležité ty časně kvetoucí druhy vrb, jako je vrba jíva nebo vrba košíkářská.
Číst více